Původně administrativní budova VPÚ sloužila svému účelu jen krátce, než se po druhé světové válce stala sídlem Revolučního odborového hnutí (ROH). V roce 1989 byl dům státem darován odborovým svazům, které však nenašly pro budovu ekonomicky udržitelné využití, a proto se rozhodly dům v roce 2018 prodat. Novými majiteli se stala rodina Valových a Martin Louda, rozhodli se dům oživit a investovat do zasloužené a potřebné rekonstrukce.

Realizované přípravné práce projektu Radost 2.0 (2018-2021):

  • Architektonický workshop, z něhož porota odborníků z řad architektů, urbanistů, památkové péče a historiků vybrala vítězné studio QARTA Architektura.
  • Stavebně-historický průzkum, který trval téměř dva roky a pomohl definovat zásadní historické hodnoty, které je třeba zachovat.
  • Stavebně-technický průzkum Kloknerova institutu při ČVUT, který po půl roce potvrdil okamžitou nutnost rekonstrukce.
  • Široká diskuze s odborníky a zástupci památkových úřadů, na základě kterých vznikl finální návrh na rekonstrukci.
  • Zpřístupnění vyhlídkové terasy a její oživení ve spolupráci s Ondřejem Kobzou.
  • Sjednocení parteru komerčních jednotek na ulici Seifertova ve spolupráci s památkovým úřadem.
  • Rekonstrukce největšího konferenčního sálu Přítomnost, ve kterém vzniklo nové butikové kino.
  • Otevření funkcionalistické kavárny ve vstupní hale, která se také stala výstavním prostorem galerie Chemistry.
  • Spolupráci s MČ Praha 3 na pořádání sousedských a komunitních akcí Masopust a Zažít město jinak.
  • Účast na akcích Dny Architektury a Open House Praha, během kterých si dům s průvodcem prohlédlo více než 500 návštěvníků.

Co bude s Radostí dál?

Dům se za svých bezmála 90 let existence nedočkal žádné zásadní rekonstrukce a to je znát. Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, majitelé jen těžce udržují v chodu. Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává. Problémem je také velikost domu a jeho využití. Stovky prázdných kanceláří dokazují, že je potřeba změnit jeho funkci. Z domu RADOST proto po rekonstrukci vytvoříme polyfunkčním kulturním a společenským centrem spodního Žižkova a z velké části kanceláří se stane komunitní nájemní bydlení.

Infografika s poměry účelů využití domu

Komunitní nájemní bydlení

Dům RADOST nabídne lidem nový styl života - v komunitě podobně smýšlejících lidí, se všemi službami na dosah. Ubytovat se bude možné v kompletně zařízených ubytovacích jednotkách o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavených kuchyňským koutem, koupelnou s úsporou vody, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu.

Obyvatelům domu budou k dispozici odpočinkové zóny, herny a společenské místnosti, kam mohou jít pracovat, relaxovat nebo se jen potkat s přáteli. Na večeři mohou pozvat své přátele do komunitní kuchyně nebo na terasu s grilem. Když si budou chtít odpočinout, budou moci využít venkovní fitness, zajít si do wellness nebo se zúčastnit lekce jógy, odreagovat se prací na komunitní zahradě, nebo se přidat k workshopu v některé z přednáškových místností. Všeobecnou pohodu a bohatý program bude mít na starost komunitní manažer. To vše doplní kvalitní služby, které jsou v této lokalitě potřeba.

Architekti i majitelé domu se inspirovali již zavedenými fungujícímí projekty po celém světe. Sami je také navštívili během studijní cesty.

Příklady projektů v Evropě:

Chcete dům poznat do detailu?

Přečtěte si články na našem blogu.

Blog