Původně administrativní budova Všeobecného penzijního ústavu (VPÚ) sloužila svému účelu jen krátce, než se po druhé světové válce stala sídlem Revolučního odborového hnutí (ROH). V roce 1989 byl dům státem darován odborovým svazům, které však nenašly pro budovu ekonomicky udržitelné využití, a proto se rozhodly dům v roce 2018 prodat. Novými majiteli se stala rodina Valových. Rozhodli se dům oživit a investovat do zasloužené a potřebné rekonstrukce.

Adam Gebrian shrnuje ve svém pořadu Překvapivé stavby, co vše je možné v domě RADOST vidět, jaká centra oživení majitelé zvolili a proč si zaslouží rekonstrukci.

Video

Co tedy bude s domem RADOST dál a jaké jsou plány na záchranu prvního československého mrakodrapu? Dozvíte se v reportáži Seznam TV.

Reportáž

Jak zachránit prázdné budovy? Změna funkce je mnohdy jejich jedinou šancí. Diskutovali jsme o tom v Hospodářských novinách.

Diskuze
Before After
Before After
Before After
Before After

Co bude s domem RADOST dál?

Dům se za svých bezmála 90 let existence nedočkal žádné zásadní rekonstrukce, a to je znát. Některé části budovy jsou v havarijním stavu, jiné, za hranicí životnosti, majitelé jen těžce udržují v chodu.

Energetická náročnost domu je obrovská. Většina rozvodů elektřiny je původní, stejně tak i rozvody vody a kanalizace. Charakteristický keramický obklad vnějšku budovy dnes opadává. Problémem je také velikost domu a jeho využití. Stovky prázdných kanceláří dokazují, že je potřeba změnit jeho funkci.

Z domu RADOST proto po rekonstrukci vytvoříme polyfunkční kulturní a společenské centrum spodního Žižkova a z velké části kanceláří se stane nájemní bydlení.

Infografika s poměry účelů využití domu

Dostupné nájemní bydlení

Dům RADOST nabídne lidem nový styl života - v komunitě podobně smýšlejících lidí, se všemi službami na dosah. Ubytovat se bude možné v kompletně zařízených ubytovacích jednotkách o půdorysu 22 metrů čtverečních, vybavených kuchyňským koutem, koupelnou s úsporou vody, místem pro práci, spánek i úložnými prostory. Bydlení pak po vzoru zahraničních projektů doplní velkorysé společné prostory, které budou tvořit srdce celého projektu.

Obyvatelům domu budou k dispozici odpočinkové zóny, herny a společenské místnosti, kam mohou jít pracovat, relaxovat nebo se jen potkat s přáteli. Na večeři mohou pozvat své přátele do komunitní kuchyně nebo na terasu s grilem. Když si budou chtít odpočinout, budou moci využít venkovní fitness, zajít si do wellness nebo se zúčastnit lekce jógy, odreagovat se prací na komunitní zahradě, nebo se přidat k workshopu v některé z přednáškových místností. Všeobecnou pohodu a bohatý program bude mít na starost komunitní manažer. To vše doplní kvalitní služby, které jsou v této lokalitě potřeba.

Architekti i majitelé domu se inspirovali již zavedenými fungujícímí projekty po celém světe. Sami je také navštívili během studijní cesty.

Příklady projektů v Evropě

Realizované přípravné práce projektu Radost 2.0 (2018–2021)

Architektonický workshop, z něhož porota odborníků z řad architektů, urbanistů, památkové péče a historiků vybrala vítězné studio QARTA Architektura.

Stavebně-historický průzkum, který trval téměř dva roky a pomohl definovat zásadní historické hodnoty, které je třeba zachovat.

Stavebně-technický průzkum Kloknerova insititutu při ČVUT, který po půl roce potvrdil okamžitou nutnost rekonstrukce.

Zpracování analýzy v rámci diplomové práce na VŠE na téma Analýza a návrh možného využití polyfunkčního objektu Radost.

Široké diskuze s odborníky a zástupci památkových úřadů, na základě kterých vznikl finální návrh na rekonstrukci.

Zpracování socio-demografické analýzy Prahy se zaměřením na Prahu 3 – Žižkov. Máme tak jistotu, že budoucí funkce odpovídají současným, ale i budoucím potřebám města.

Přečtěte si více

Martin Louda: Co dál, aby nám přinášel dům RADOST?
7.7.2021
Budoucnost

Jeden z majitelů domu Martin Louda reaguje na časté otázky k naplánované rekonstrukci a vysvětluje, co v domě připravujeme.

Chcete mít radostnou budoucnost?

Zajímá vás, jak s přípravami pokračujeme?

Odebírat newsletter

Přihlášení k odběru novinek

Díky newsletteru budete vědět jako první mimo jiné o nových článcích na blogu a aktuálních nabídkách pronájmů.

Formulář se nepodařilo odeslat. Zkontrolujte prosím správnost údajů a nebo nás kontaktujte.